Rozhovor | Trenér Novák hodnotí podzim 2020

02.11.2020

Dobrý den trenére. V únoru, při prvním rozhovoru jste říkal, že představy vedení byly hrát klidný střed tabulky. Začátek letošní sezony vám ale moc nevyšel a v prvních třech utkáních jste vyšli bodově naprázdno (Novosedly, RAFK a Kunštát). Jaká atmosféra v tu dobu panovala v klubu?

"Dobrý den, webmastře :)!
První dva zápasy byly velice nešťastné. Novosedly mají mladý tým a věřili jsme si na ně. Vedli jsme 1:0 a měli další šance. Ale domácí ve 2. poločase vyrovnali z penalty a Čihy si dal nešťastný vlastní gól na 1:2. Po velkém tlaku jsme vyrovnali a v 85. minutě měli obrovskou šanci, kdy dva naši hráči Mates a Piňďa byli sami před gólmanem hostí, bohužel branku nedali a v poslední minutě se domácí trefili na 3:2. S RAFKou jsme v 70. minutě vedli 2:1 a hráli proti 10. Bohužel se zranil Čihy a museli jsme střídat na postu stopera. Soupeř nám střídajícím Richterem dal během 3 minut dvě naprosto stejné branky, opět jsme prohráli 2:3 a zbyly nám oči pro pláč. V Kunštátě byli domácí jasně lepší a zaslouženě vysoko vyhráli.
Situace vůbec nebyla růžová. Sedli jsme si s hráči a rozebrali situaci. Nikdo z nich nechtěl prohrávat a bylo z nich cítit odhodlání to napravit. Navíc jsme díky fanouškům dostali nové 'rudé' dresy a já dostal od týmu (teď už vím, že vítězné) modré 'slovaňácké' tričko :) (později překřtěné na Já Neprohrávám :)! (Tričko s potiskem JN - Josef Novák, pozn. red.)
Kluci slova o odhodlání přenesli na hřiště a výsledkem byla 4 vítězství (Vojkovice, Slatina, Soběšice, Želešice) se skóre 9:0. To už se nám dýchalo mnohem lépe."

Rudé dresy chválím! :) Evidentně to zabralo a od čtvrtého kola jste už nepoznali hořkost porážky. Porazili jste silnou Zbraslav i všemi favorizovaný Tišnov. Co se tedy změnilo?

"Góly jsme v prvních třech utkáních dávali, ale hráli jsme špatně dozadu. Tím nemyslím jenom obranu, ale celé mužstvo. Zaměřili jsme se na to a taktické pokyny (především pro stopery a brankáře :)) zněly jasně: nesmíme dostávat laciné góly (nejlépe žádné) a bránit musíme aktivně. Přestože jsme prostřídali 3 různé (ale výborné :)), gólmany, branku jsme žádnou nedostali a výsledkem byla zmiňovaná 4 vítězství bez obdržené branky!
Kluky tahle série nakopla a chtěli ji co nejvíce prodloužit, takže zákonitě i výkony šly nahoru.
Byť v dalších třech utkáních kluci nesplnili taktické pokyny do puntíku (vždy jsme dostali po 1 brance, za což budou po zásluze potrestáni v zimní přípravě :)), rozehráli se k výborným výkonům. Zbraslav a Tišnov jsme doma po zásluze porazili (byť Tišnov dohrával o 10 hráčích, a přesto byl nebezpečný)
a v Žebětíně slavila úspěch obrovská bojovnost a touha po vítězství, čehož si moc cením."

Musíte být tedy spokojený, jak se tým rozehrál a zároveň smutný, že se sezona opět přerušila.

"Ano - spokojený jsem, a to hodně. Pohled na tabulku je krásný...J.
Doufám, že i kluci jsou spokojení a že si dokázali a uvědomili si, že pokud se hraje poctivý fotbal, tak se výsledky dříve či později dostaví.
Je jen škoda, že koronavirus nám sezónu opět přerušil v době, kdy jsme měli dobrou formu.
Ale aspoň se dají do kupy všichni zranění hráči, kteří se v těchto 10 zápasech se svými bolístkami 'prostřídali' a nebylo to takové jako loni touto dobou, kdy jsme horko těžko dávali dohromady sestavu do mistrovských utkání."

Minule jste zmiňoval defenzivu a zejména ofenzivu. Chtěl jste obě tyto činnosti vylepšit, povedlo se to? Aktuálně patříte se 13 obdrženými góly k nejlepším týmům v soutěži, co se inkasovaných branek týče, 22 vstřelených branek taky nezní špatně. Panuje tedy spokojenost za 10 odehraných kol?

"Celkově jsem spokojený. Navíc je potřeba zmínit, že v úvodních 3 zápasech jsme měli skóre 5:10
a v posledních 7 zápasech to bylo 17:3, což opravdu svědčí zejména o zlepšené defenzivě.
V ofenzivě, pokud odečtu 7 gólů mladého Dvořky, který vyhrál jak soutěž o nejlepšího střelce, tak 'nejpilnějšího' sběratele ŽK (6x), se na zbývajících 15 gólech podílelo dalších 11 hráčů, takže potencionálních 'střelců' a 'útočníků' máme v mužstvu dostatek.
Proměňování šancí se taktéž oproti loňsku částečně zlepšilo, ale stále je na čem pracovat, abychom se v některých zápasech nemuseli obávat až do úplného konce utkání o výsledek (třeba Soběšice)."

Během letní pauzy se podařilo dokončit několik přestupů směrem do klubu, tady jste taky spokojený? Nebo máte v hledáčku ještě někoho a můžeme se tedy těšit na zimní přestupový trh?

"Už v zimě se podařily přestupy zpět z Řečkovic (Pepa, Čihy, Ondra).
V létě z Líšně přišel Filip Hledík, ze Zbrojovky náš odchovanec Adam Rolinek, z Bulharska Denis Andreev a těsně před prvním utkáním v Novosedlech brankář Lukáš Zrzavý ze Slatiny.
Hodně nám pomohli také dva fotbaloví "Jágrové" Karel Vašíček (byť Karlos toho odehrál podstatně méně než loni) a především nestárnoucí Peťa Nevole, který svým přehledem a fotbalovými zkušenostmi dodával našim mladým hráčům klid ve hře.
V posledních týdnech s námi navíc začal trénovat dorostenec Ondra Hrachovina a byl s námi na lavičce ve dvou mistrovských utkáních. Byl bych rád, kdyby jeho příkladu následovali další dorostenci, kteří by mohli rozšířit náš kádr.
Samozřejmě, bychom rádi dále posilovali náš kádr, aby vzrostla konkurence na jednotlivých postech
a abychom v případě zranění neměli problémy se sestavou.
Uvidíme, co se podaří za přestupy v zimě. Třeba takový Tom Inwald by se nám moc hodil!"

Sám jsem zvědavý, jak se k tomu Tomáš postaví, až si přečte tenhle rozhovor :).
Do Kunštátu jste vzal ještě další dva dorostence ročníku 2002? Plánujete tedy postupně zařazovat další dorostence do tréninkového procesu a případně i na lavičku, pro nabrání zkušeností? Tým je velmi mladý, takže by to neměli s přestupem z dorostenecké kategorie do mužů takový šok a zapadli by dobře do týmu. Koneckonců Denis Andreev je toho důkazem, že i úplně cizí hráč zapadne skvěle.
"Určitě bych byl velice rád, kdyby se naši dorostenci zapojili do tréninkového procesu s muži, případně byli využíváni v zápasech béčka a áčka v soutěžích dospělých, aby fungovala spolupráce tak, jak je tomu mezi áčkem a béčkem.
Já jsem zastáncem teorie 1 klubu - nemělo by tady být několik samostatných mužstev, ale všichni jsme Slovan a navzájem bychom měli spolupracovat a pomáhat si.
Přechod z dorostu mezi dospělé je velmi náročný - v mužích je všechno rychlejší a silovější, hra je náročnější na techniku, kondici a důraz v osobních soubojích. A to všechno si mohou mladí kluci osahat na tréninku s muži, takže tento přechod pro ně bude potom lehčí. A také se dorostenci mohou přesvědčit, jaká atmosféra panuje v kabině a na hřišti během tréninků a zápasů. Kluci v áčku jsou vesměs mladí borci (v rozmezí 19-26 let), chtějí se u fotbalu bavit, ale také ho chtějí dělat pořádně, protože chtějí vyhrávat. Takže v kabině a na hřišti nechybí sranda a zdravé hecování.
Zmínil ses o Denisovi-to je přesný příklad hráče, který přišel do úplně cizího prostředí, navíc ještě s jazykovou bariérou. Ale to je kluk, který MILUJE fotbal! Jeho elán a nadšení pro hru překonalo všechny bariéry! Kluci mu překládali pokyny při tréninku a před a během zápasu do angličtiny (já do ruštiny :) - byla u toho i spousta legrace, ale cokoliv mu řekneš nebo poradíš, tak si hned bere k srdci a snaží se to plnit. A navíc je to obrovský bojovník!
Příkladem může být i Kevin Rolda, který je sice odchovancem Slovanu, ale mnoho let působil v mládeži ve Zbrojovce. Když se teď v létě v 19 letech vrátil, neměl vůbec žádný problém zapadnout do našeho týmu."

Asi největší posilou se zatím jeví právě Adam "Kevin" Rolinek, souhlasíte?

"Ano, to souhlasím, i když já nerad vyzdvihuju jedince, protože fotbal je týmový sport a každá z výše jmenovaných posil má pro mužstvo svůj význam a přínos.
Kevin se chvilku rozkoukával (jak na trénincích a zápasech, tak hlavně na pozápasových tiskovkách :), ale s rostoucí herní praxí a počtem odehraných zápasů rostl jeho přínos pro mužstvo a výborně zapadl do týmu jak fotbalově, tak lidsky."

Ano, jeho "pokřtění" na Kevina už je legendární a jen to dokazuje tu správnou atmosféru v kabině. Na druhou stranu, vedení muselo řešit i několik nepříjemných věcí. V poslední den přestupů zlákaly Chrlice (městský přebor) Pavla Nešpora, Kuba Polák se vrátil do Klenovic (I.B třída) a nevyšel návrat Filipa Hoffmanna, který se rozhodl zůstat ve Slatině. Co z toho pro vás byla největší komplikace?

"K tomu bych ještě přidal Marka Ostratického, Jirku Partla a Alberta Jelínka, kteří mi oznámili, že si dají půl roku pauzu z různých osobních důvodů.
Odchod Nešpece byl nečekaný, ale myslím, že jsme ho dokázali na postu stopera nahradit adekvátně kvalitními hráči.
Hodně mě mrzelo, že se nedotáhl přestup Fildy Hoffmanna, od kterého jsem si hodně sliboval....
Kuba Polák z pracovních důvodů zůstal v Prostějově, což bylo také nepříjemné, ale naštěstí se povedlo těsně před zahájením soutěže přivést zkušeného gólmana Lukyna Zrzavého, který s Nemem
a Nulim vytvořili skvělou brankářskou partuJ."

Minule jste zmiňoval taky Kubu Hanáka, že začíná po těžkém zranění trénovat. Jak to s ním vypadá, na hřišti jsme ho zatím neviděli.

"Na hřiště do zápasu to ještě nebylo, ale chodil s námi občas trénovat, pokud mu to práce a zdraví dovolily. Doufám, že teď v zimě už do toho naskočí naplno a stane se opět platným členem našeho mužstva. Na mnoha především domácích zápasech jste ho mohli vidět, takže s mužstvem je v úzkém kontaktu. Rychlostní a agresivní hráč jeho typu se nám určitě bude hodit."

Jaké byly cíle od vedení pro tuto sezonu? Opět klidný střed tabulky?

"Ano, cílem od vedení klubu byl klidný střed tabulky bez starostí se záchranou.
Jak jsem říkal již loni při hodnocení podzimní části sezóny - myslím si, že kluci mají na to hrát v první pětce této skupiny I.A třídy - opravdu jsou tu šikovní fotbalisté. Také si myslím, že postavení v tabulce momentálně odpovídá možnostem našich kluků v současnosti (Slovan je na 3.příčce, pozn. red.), ale třeba mě i všechny lidi okolo fotbalu ve Slovanu kluci ještě překvapí...J"

Jak vás znám, vím, že se nespokojíte jen tak s něčím. Po velmi vydařeném konci podzimní části, myslíte i na vyšší cíle než střed tabulky?

"Zaslechl jsem něco takového mezi fanouškyJ....
Jak jsem již říkal - pohled na tabulku je krásný, ale úspěch ve fotbale se nedá naplánovat a je dán souhrnem mnoha faktorů - sportovní formy, kvalitou a kvantitou kádru, zraněními, podmínkami k trénování, přístupem hráčů k tréninku a k utkáním, atmosférou v mužstvu,.... Teď na podzim se to všechno parádně sešlo. Jak já říkám - je to kulatý a možný je všechno....
Hlavně bych nerad přejmenovával svoje tričko z Já Neprohrávám, na Já Nevyhrávám :), a pro to se budu snažit udělat maximum."

Chtěl byste ještě něco dodat k podzimní části nebo něco vzkázat fanouškům?

"Byla to krásná podzimní sezóna, byť neúplná a byť nezačala pro nás moc dobře.
Fanouškům bych chtěl opravdu moooooc poděkovat-jsou fantastičtí, ani po 3 nepodařených zápasech nás nezatratili, ale stáli při nás a věřili nám, že to zlomíme.
Jsem moc rád, že se nám to pro ně i díky nim podařilo a že jsme jim přinášeli fotbalovou radost,
a budu se těšit na další setkávání s nimi."