Rozhovor s trenérem A-týmu

27.02.2020

Dobrý den trenére. Ve Slovanu jste od léta, kdy jste přišel z Podolí, mohl byste se ve zkratce představit?

"Jmenuji se Josef Novák. Narodil jsem se před mnoha a mnoha lety kousek za Vysočinou, kde jsem také začínal s fotbalem. Do Brna jsem se dostal díky studiu na vysoké škole. Pak jsem se tady oženil a usadil. A začal hrát fotbal v brněnských klubech. Nejdříve v Bystrci, kde jsme hráli I.A a poté krajský přebor, pak v Líšni, kde jsem byl součástí týmu, který začal spanilou jízdu Líšně dvěma postupy z I.B do I.A a poté do krajského přeboru. Konec aktivní kariéry jsem prožil v FK Podolí, kde jsem jako aktivní hráč a poté hrající trenér opět dosáhl se svým týmem na dva postupy - ze III. třídy do okresního přeboru a za rok nato do I.B, kde jsme v nováčkovské sezóně obsadili krásné 2. místo. Pak jsem několik let trénoval v Podolí v I.B třídě, kde jsem loni v létě ukončil svoji trenérskou činnost. Myslel jsem si, že si od trénování dám chvilku pauzu, ale těsně před začátkem sezóny přišla nabídka trénovat v I.A, a tak jsem se vydal loni v létě do Slovanu Brno. V civilním zaměstnání pracuji už vice než 30 let jako učitel, z toho 17 let jako ředitel ZŠ Novolíšeňská, kde velice úzce spolupracujeme s SK Líšeň, takže se pořád pohybuji také okolo mládeže SK Líšeň."

Zmínil jste FK Podolí, které hraje I.B třídu, Slovan hraje o soutěž výš. Je to veliký rozdíl nebo je úroveň soutěží srovnatelná?

"Úroveň obou soutěží je rozdílná, rozdíl mezi I.A a I.B třídou určitě je v technických dovednostech, fyzické kondici, nasazení i taktické vyspělosti hráčů."

S jakými ambicemi jste do Slovanu přicházel a jaké byly představy vedení?

"Představy vedení byly hrát klidný střed tabulky bez starostí se záchranou v této soutěži stejně jako v minulé sezóně, kdy Slovan obsadil s 35 body 8. místo.
Mým cílem bylo navázat na tuto nováčkovskou sezónu co se týče bodového zisku, vylepšit defenzivní činnost mužstva (51 obdržených branek ve 26 zápasech je docela dost) a především zlepšit koncovku, neboli střílení gólů (39 vstřelených branek bylo druhé nejnižší číslo v uplynulé sezóně). Zlepšení defenzívy bylo patrné-dostali jsme pouze 16 branek, ale v ofenzívě se musíme zlepšit-17 vstřelených gólů je žalostně málo přesto, že šancí na vstřelení gólů jsme měli ve většině zápasů dost a dost."

Jak jste spokojený s první půl sezonou a co Vás nejvíce překvapilo nebo naopak zklamalo?

"Příjemně překvapen jsem byl tím, jak mě všichni ve Slovanu přijali - vedení, hráči, fanoušci, správce..., díky čemuž se tady cítím velice dobře. Také spolupráce s B mužstvem díky tomu, že se s Peťou Nevolem tak trochu známe z minulosti, byla navázána a myslím, že fungovala k oboustranné spokojenosti (jen kdyby těch bodů bylo více...). Nepříjemným překvapením pro mě bylo velké množství zraněných hráčů. Kvůli tomuto negativnímu faktu jsme několik zápasů museli odehrát s minimálním počtem náhradníků a se strachem, aby se nikdo další nezranil a my nemuseli dohrávat utkání v deseti či méně hráčích."

Po podzimní části se s 16 body nacházíte na 10.místě. Je to pro současný kádr odpovídající pozice?

"Říká se, že druhá sezóna po postupu bývá kritická, což se asi potvrdilo i v našem případě.
Druhým negativním faktorem bylo již zmíněné velké množství zraněných hráčů, takže sestava nebyla ustálená. Domnívám se, že toto mladé mužstvo, pokud zůstane pohromadě a případně se vhodně doplní, je velmi perspektivní do budoucna. Můj osobní cíl, který jsem mužstvu neřekl, abych ho nedostal pod tlak, bylo 19-20 bodů. Kdybychom zvládli o něco lépe poslední dvě utkání, která jsme hráli v domácím prostředí, mohli jsme je získat, ale na kdyby se nehraje. Nakonec máme bodů pouze 16, což je o 1 bodík méně než v minulé sezóně, takže bude potřeba začít hned zkraje jarní sezóny bodovat, abychom neměli starosti se záchranou."

Jak jste zmínil, ke Slovanu jste se připojil až těsně před začátkem soutěže, takže jste neměl možnost s týmem absolvovat letní přípravu. Jak hodnotíte Vaši první přípravu s mužstvem?

"Start soutěže byl těžký - přišel jsem 3 dny před začátkem soutěže. Neznal jsem mužstvo, kluci neznali mě. Nevěděl jsem, co je kdo schopen odehrát v zápasech a na kterých postech, ale postupně jsme si na sebe zvykali a lidé kolem mužstva mi v tomto ohledu mnoho pomohli.
Kluci jsou dobří - po fotbalové i charakterové stránce, na trénincích i v zápasech poctivě makají. Musím říci, že celý život jsem měl štěstí na party lidí v mužstvech, kde jsem hrával nebo trénoval, a tak je to i ve Slovanu. Někdy mají časový problém stihnout trénink, ale dnešní doba je hektická a občas klade na kluky velké nároky."

První 3 přátelská utkání jste sehráli převážně s týmy z vyšších soutěží (bilance 1-1-1). Ve druhé polovině přípravy na vás čekají týmy z I.B třídy. Máme očekávat vítězství nebo na výsledky z přípravy až tak nehledíte?

"Samozřejmě i výsledky v přípravě jsou důležité pro psychickou pohodu v mužstvu. Výsledky jsou pro nás zatím příznivé, ale mě těší zároveň i předvedená hra našeho mužstva.
Řekli jsme si, jakým systémem, stylem a způsobem chceme hrát náš fotbal. Někdo to zvládá velice dobře, někde máme ještě rezervy, především pořád v proměňování šancí. Ale kluci vidí, že když se chodí poctivě trénovat a dodržuje se stanovená taktika, tak jsou schopní hrát vyrovnané zápasy
i s mužstvy krajského přeboru."

Co se týče pohybu v kádru, plánujete nějaké příchodu nebo by měl klub naopak někdo opustit?

"V kádru je 22 hráčů, bohužel momentálně je jich 5 zraněných a téměř všichni v průběhu zimní přípravy občas laborovali s menším či větším zraněním či nemocí. Do zimní přípravy se již nezapojili Tomáš Hajdík a Ivo Svoboda. Po dlouhodobém zranění naskočil do přípravy brankář David Václavek a s tréninkem začíná také Kuba Hanák, což je u obou velice pozitivní. Navíc se do kádru vrátil náš odchovanec Pepa Březovský z Řečkovic a z Líšně by k nám měl přijít Filip Hledík. A dále ještě jednáme o příchodu dvou hráčů."

Jaké jsou cíle do jarní části sezony?

"Základní cíl je naprosto jasný. Co nejdříve se přiblížit magické hranici 30 bodů, které většinou znamenají záchranu v soutěži. Pokud budou všichni hráči zdravotně v pořádku, tak se domnívám, že je to zcela reálný cíl, který je v jejich silách. A pokud se při tom hráči budou fotbalem bavit a bavit budou i naše věrné fanoušky, tak budu spokojený."

Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí do jarní části sezony!