Rozhovor | Martin Fenin 1.část

04.05.2021

Ahoj Martine, předně díky, že si kývnul na rozhovor. Dodatečně gratuluji ke svatbě, narození dcerky a narozeninám! 🙂 Jak si užíváš roli otce?

"Mockrát děkuji, všechno je pro mě nové, tak si spíše zvykám. 😃 Je to náročné, ale krásné."

Pojďme k fotbalu, jak vzpomínáš na trenéra Bartoše, pod kterým si v Teplicích začínal?

"Trenér Bartoš byl asi nejdůležitější trenér v mé kariéře, protože mě vedl od 7 let, 5 prvních let. A to si myslím, že je nejdůležitější období každého fotbalisty."

Prošel si všemi mládežnickými reprezentacemi. Věděl si už tehdy, že tě bude fotbal živit, nebo si to v tom věku neřešil?

"Ano prošel jsem okresní výběry, krajské výběry až po všechny reprezentační výběry. Na to jsem moc pyšný.

Já to nikdy neřešil, protože mi mamka s taťkou říkali že mě fotbal stejně nebude nikdy živit, ať se věnuji radši škole. Jenže v 15 letech jsem dostal první profi smlouvu a za rok v 16 letech odehrál 1.ligové utkání. Takže nebyl moc čas nad tím přemýšlet."

Když tě trenér Straka v roce 2003, ve tvých 16 letech, vzal do áčka Teplic, řekl sis, že to je ten moment, kdy dokážeš fotbalem vydělat nějaké peníze?

"Byl to strašný skok a vůbec jsem to nečekal. Ale měl jsem jiné starosti než peníze, vůbec jsem v chlapském fotbale nestíhal. 😃"

Než si přešel do áčka, hrál si v Teplickém dorostu, byli jste tam už nějak finančně odměňovaní a měli smlouvy?

"Ano, pouze já a můj vrstevník Jakub Mareš, jsme měli profi smlouvy. Bylo to tenkrát 6700 Kč, což byla minimální mzda. Ostatní kluci žádné peníze neměli."

Jakmile ses usadil v áčku, předpokládám došlo i ke změně cifry na tvojí nové smlouvě. Prozradíš nám, v jakých sumách ses tehdy pohyboval?

"Myslím si, že tenkrát jsem začínal na 17.000 a s odehranými zápasy se mi plat zvyšoval. Dotáhl jsem to na 23.000, což byla bomba, protože jsem bydlel ještě u rodičů, takže jsem si našetřil něco."

Tehdy v áčku hráli hráči jako Tomáš Poštulka, Karel Rada, Pavel Horváth, Pavel Verbíř nebo Luděk Zelenka. Velká jména, jak tě vzali jako mladého mezi sebe?

"Tenkrát byl v Teplicích neuvěřitelný kádr. Co hráč, to pojem. Strašně jsem se styděl. Ale měl jsem štěstí, že si mě vzal pod křídla Michal Doležal (který mi strašně pomohl) a díky němu mě starší brali mezi sebe."

Proběhnul nějaký vstupní rituál? 🙂

"Rituál ani ne. Zaplatil jsem jako odchovanec 10.000 Kč zápisné. Ostatní měli zápisné 60.000 Kč. A na zápisném mě samozřejmě chtěli ožrat, jako každého nováčka, ale já už tenkrát prokázal kvalitu na baru. 😃"

Rok 2007 a MS U20 v Kanadě, vzpomínky asi krásné že?

"Vzpomínky nádherné, jen škoda, že když jsme došli až do finále, že to nevyšlo."

Prohra ve finále s Argentinou, kde hrál Agüero, Éver Banega nebo Di Mária. Byl to vrchol kariéry?

"Můj vrchol to určitě nebyl, ten byl až druhou sezonu ve Frankfurtu."

Proč se tolik hráčů z Argentiny prosadilo ve světě a z Čechů skoro nikdo? Byl to tak obrovský rozdíl mezi vámi a Argentinci?

"Protože oni byli fotbalově úplně někde jinde, než my. My jsme hráli dobře jako tým, ale individuálně byli všichni ve všem lepší."

Na rok 2007 asi budeš vzpomínat jen v dobrém. Kromě úspěšného MS přišel i přestup do Německa. Frankfurt za tebe zaplatil bez bonusů 120 milionů korun. Obrovská suma s sebou nesla asi i velká očekávání že?

"Jo byla to ohromná suma, ještě když jsem se stal nejdražším hráčem v historii Eintrachtu Frankfurt."

Jak probíhal přestup, s čím vším ti pomáhal agent a s čím klub?

"Přestup šel úplně mimo mě. Nakonec jsem se rozhodoval mezi Juventusem a Eintrachtem."

Uměl si německy tak, že ses domluvil a dokázal si vyřídit věci třeba ohledně bydlení, nebo to všechno zařizoval klub? A co kabina? Tady se rádo používá, že v Česku je kabina specifická a venku to tak nefunguje. Co nějaké vtípky a vztahy mimo fotbal se spoluhráči?

"Nene Německy jsem neuměl vůbec, ale tím, že jsem hodně společenskej, tak jsem se rychle naučil a to mi strašně pomohlo. Bydlení a vše kolem toho mi zařizoval klub. Kabina je v cizině úplně něco jiného. Každý si tam hledí svého. Ale já jsem tam ty české vtípky přinesl a naučil je to. Měl jsem bezva parťáka, makedonského reprezentanta, který všechny ty kraviny dělal se mnou."

Ve Frankfurtu na tebe čekal asi jiný servis než v Teplicích, popiš nám, jak probíhal klasický tréninkový a zápasový den. Byly tam rozdíly oproti Teplicím? Jezdili jste před zápasem na hotel?

"Tréninkový a zápasový den byl úplně stejný jako v Teplicích. Trénovali jsme jednou denně, pouze úterý dvakrát denně a 2 dny po zápase bylo volno. Ano, jezdili jsme na hotel před zápasem. V den zápasu jsme měli snídani a šli na procházku a pak oběd a odjezd na stadion, protože Bundesliga se hraje už v 15:30."

Měli jste jako hráči ve smlouvě, že máte nějaké marketingové a mediální povinnosti vůči klubu? Řešil klub vaše vystupování na sociálních sítích

"Ano, něco tam bylo, ale nic jsem si nehlídal, klub si tě vedl sám a v té době ještě nebyly sociální sítě, jako dneska takže se to vůbec neřešilo."

Najednou si byl víc pod drobnohledem, na výplatní pásce ti přistála o něco tučnější suma než v Teplicích. Nezamotala se ti z toho trochu hlava? Měl si člověka, co se ti staral o finance, nebo sis to celé řešil sám?

"Vydělával jsem oproti Teplicím hrůzu, ale abych řekl pravdu, tak jsem na výplatní pásky nekoukal, protože jsem věděl, že je tam stejně strašně moc. 😃

A peníze pro mě nikdy nebyly hnací motor. Můj motor byl, že každý víkend hraju zápasy před 50.000 a více lidmi. Takže jsem žil svůj sen."

Obzvlášť Frankfurt je pověstný skvělou atmosférou při zápasech. Jejich chorál "Pippi Langstrumpf", kdy se doslova celý stadion otřásá v základech je fenomenální. Jen z videa mám husí. Na hřišti ti to musí dodat asi neuvěřitelnou sílu, co?

"Člověk se cítí jako Gladiátor, já mel navíc obrovské štěstí, že jsem celé 4 roky patřil k nejoblíbenějším hráčům tak neuvěřitelný."

Hned při prvním zápase si vstřelil hattrick. Úvod parádní, ale co se dělo potom, co se pokazilo?

"To je jedna velká s*ačka, že jsem dal hattrick a něco se pokazilo. Směju se tomu, protože moje nejlepší sezona byla až ta druhá ve Frankfurtu a ta byla fantastická."


Konec první části.