Rozhovor | Lukáš Buchta

13.01.2021

Dobrý den trenére, v první radě bych Vás chtěl přivítat na Slovanu! Mnoho lidi Vás asi znát nebude, můžete se tedy v krátkosti představit?

"Děkuji za přivítání. 🙂 Co o sobě říct? 🙂 Jmenuji se Lukáš Buchta. Sice jsem se narodil ve Vyškově, ale od mala jsem vyrůstal v Líšni. Rodiče mě vedli ke sportu a já se přes hokej, atletiku (chodil jsem ve druhém stupni na sportovku) dostal docela v pozdějším věku (okolo 13-14 let) k fotbalu. Většinu mé produktivní kariery jsem prožil v Líšni, kde jsem byl součástí rozkvětu fotbalu. Podařilo se nám během čtyř let postoupit z 1.B do divize, což byly mé nejlepší hráčské roky. Po narození dcerky jsem se díky trenéru Smrčkovi dostal do Rakouska, kde jsem byl tři roky. Po návratu z Rakouska jsem hrál hlavně pro zábavu, prvně v Šaraticích (kde se nám podařilo postoupit do 1.A). Kariéru jsem zakončil v Dombořicích, což je okres Hodonín a rodiště mých prarodičů. Tam začala i má kariéra trenéra. Po necelých třech skvělých letech si na mě vzpomněli v Líšni a nabídli mi vést rezervu v 1.A třídě. Tam jsem dostal za cíl postoupit (několik let před tím se to nedařilo). Ten se nám hned v první celé sezoně podařil. Po podzimní nedokončené části sezony se naše cesty po třech letech rozešly. A já jsem byl velice rád, že mě oslovil Slovan a nabídl mi možnost trénovat v dalším kvalitním a tradičním brněnském klubu."

Vzhledem k Vašemu nízkému věku se asi znáte se staršími hráči, kteří sice momentálně působí v Benfice, ale hráči jako Petr Nevole nebo Karel Vašíček, chodí vypomáhá i A týmu. Těšíte se na tuhle spolupráci nebo máte trochu obavy z toho, že budete trénovat svoje vrstevníky?

"Ano vzhledem k věku znám především kluky z Benfiky. 🙂 A co se týče spolupráce s nimi, tak na tu se vysloveně těším. 😉"

Naposledy jste působil jako trenér u líšeňské rezervy v krajském přeboru. Teď jdete o soutěž níž. Máte přehled o týmech v A třídě a její celkové kvality?

"Jak jsem říkal, trénoval jsem rezervu Líšně v 1.A, která hrála přímo ve skupině kterou hraje Slovan, takže určitý přehled bych měl mít."

Jste typem trenéra, který sleduje ostatní týmy a připravuje se speciálně na soupeře, nebo spíše preferujete soupeři vnutit svůj styl hry?

"Na zápasy se připravuji všeobecně. Samozřejmě čím více informací o soupeři mám, tím se dá na zápas lépe nachystat. Ale jsem rád, když má můj tým zápas pod kontrolou. 😉"

Slovan přebíráte po fanoušky velmi oblíbeném trenérovi Novákovi na 3.místě tabulky. Po velmi špatném startu soutěže drží kluci šňůru 7 vítězství v řadě. S jakými ambicemi přicházíte?

"Série sedmi vítězných zápasů je úctyhodná a díky ní je pohled na tabulku pro mě zavazující. Jsem odmalička vítězný typ, takže půjdeme zápas od zápasu a snad se týmu pod mým vedením bude dařit, stejně jako u mého předchůdce."

Je známo, že fungování na Slovanu je hodně specifické, je to rodinný klub se vším všudy, takže lze očekávat krásné chvíle, ale občas Vás bude čekat i nemilé překvapení. Vůči trénování v Líšni to bude patrně rozdíl 🙂 Jste na to připravený? Radil jste se s někým o angažmá ve Slovanu?

"Každý klub je specifický, takže pro mě bude důležitý se s klubem jako takovým sžít a poznat jeho specifika a na to se těším. 🙂 O Slovanu jsem se radil především s mým kamarádem Jirkou "Simírem" Šrámkem. 🙂"

Jak moc znáte kádr Slovanu, když pomineme hráče, o kterých jsme se bavili výše?

"Kádr Slovanu mám v podvědomí jen jako mého soupeře v 1.A třídě a nebo v přípravě, kde jsme se pravidelně utkávali. Hráče osobně neznám, ale věřím, že hned jak situace dovolí, je poznám jak po fotbalové tak i osobní stránce."

Na tuhle otázku je brzo, určitě budete chtít prvně detailněji poznat tým, ale přesto se zeptám. Plánujete nějaký pohyb v kádru?

"Jenoznačně prvně tým musím poznat, takže tohle není vůbec na pořadu dne. A výsledky ukazují, že je zde kvalitní tým."

Na jaký styl fotbalu se od Vás můžeme těšit?

"Já doufám, že na vítězný styl. 🙂"

V kuloárech prosazují informace, že byste se mohl zapojit nejen jako trenér, ale i jako hráč. Můžete nám k tomu něco říct? 🙂 

"V kuloárech se toho říká. :-D No určitý tlak na mou osobu, abych ještě vyběhl jako hráč Benfiky či Starých pánů cítím, ale to není asi úplně na pořadu dne. 😉"

Na závěr můžete něco vzkázat fanouškům, kteří jsou jedni z nejvěrnějších v cele soutěži.

"Fanouškům můžu vzkázat, že se budeme snažit navázat na úspěchy z podzimu. Doufám, že si najdou cestu na stadion, aby nás co nejvíce podpořili a byli na tým hrdí. 🙂"

Díky za rozhovor trenére a přeji hodně štěstí do nového angažmá!


#MyJsmeSlovan