Rozhovor | David 'Nemo' Václavek

18.11.2020

Ahoj Davide, hned na začátku bych se tě chtěl zeptat, kde vznikla tvoje přezdívka Nemo? Nikdo ti tady totiž neřekne jinak.

"Ahoj, předně díky za pozvání k rozhovoru. Co se týče mé přezdívky, tak myslím, že to vzniklo před více než deseti lety ve Slavoji (Velké Pavlovice). Vznikla s odkazem na subkulturu "emo" (měl jsem černou patku) a to, že jsem se neustále někde ztrácel. A tak se brzy z hledání "ema" stalo ve smyslu kultovní pohádky "hledá se Nemo". A když mi tak pak jednou řekl i trenér, už to bylo stvrzený. Musím ale říct, že se jedná o přezdívku, která je ke mně připnutá především ve spojení s fotbalem. Například ve škole mi tak nikdy neřekli."

Jaké byly tvoje fotbalové začátky? Kde si začínal a už odmalička si chtěl chytat?

"Začínal jsem ve Slavoji Velké Pavlovice, kde jsem prošel celou mládeží. Ještě v mladších žácích jsem myslím i hrával. Brankářů nás bylo ve Slavoji vždycky dost, ale čím jsem byl starší, tím méně se mi chtělo běhat, a tak jsem nakonec šel ve stopách svého otce a zabydlel jsem se v brance už natrvalo. 😃"

Před třemi roky se přerušilo tvoje fotbalové putování na trase Velké Pavlovice - Velké Bílovice a ocitnul ses na Slovanu. Jak se kluk z Pavlovic dostane na Slovan?

"Je to docela jednoduché. Po dvou letech na vysoké v Brně mi chybělo pravidelné trénování, protože na dojíždění do Pavlovic jsem neměl čas. Navíc mě v té době oslovil Radim, který tady trénoval, jelikož jsme se znali z doby, kdy byl trenérem brankářů právě ve Slavoji. V té době jsem se zrovna stěhoval na byt do Slatiny, tak to do sebe hezky zapadlo."

Přicházel jsi za trenéra Pěgříma, jestli si to dobře pamatuju. Ale moc si toho neodchytal. Jakto?

""Co si budeme... Dva roky na vysoký, kdy jsem nejezdil pravidelně na tréninky a porušoval životosprávu všemi možnými způsoby, se na mě podepsaly tak, že jsem, jak říká moje babička, dost zmužněl. 😃 Fotbal byl v ústraní vedle školy a práce a nadto byl ve Slovanu taky Radim Jr., který je skvělý brankář. Moje nesoutěživá povaha mě do boje o post jedničky nijak netlačila, a tak jsem si užíval, že pravidelně trénuju a jsem v dobrý partě."

Během těch třech let, co tady už chytáš, se toho hodně změnilo. Když se ohlédneš zpátky, jak by si svoje působení zhodnotil?

"S radostí vzpomínám hned na tu první postupovou sezónu, a to ačkoli jsem se o postup moc nepřičinil. A vlastně to odpovídá celému mému působení. 😃 Nikdy jsem tu nebyl sám a do brány jsem se netlačil, ale když bylo třeba, byl jsem nachystaný. Teda většinou... myslím. 😃 "

Těsně před začátkem letošní sezony odešel z osobních důvodů Kuba Polák. Jaký s ním máš vztah, dlouho jste spolu tvořili brankářskou dvojici.

"S Kubou mám dobrý vztah. A jak říkáš, dlouho jsme tvořili brankářskou dvojici. Vtipné na tom ale je, že nebylo moc zápasů, na kterých jsme byli oba. Střídali jsme se po dlouhých časových úsecích, jelikož jeden z nás se vždy zranil. Téměř jsme se proto nedostali do situace, kdy by si mezi námi musel tréňa vybírat. 😃"

Jeho odchod dal do pohybu celou řadu věcí. Vzhledem k úzké spolupráci s Benfikou, by bylo riskantní jít do sezony jen s jedním brankářem, takže se domluvil na poslední chvíli příchod Lukáše Zrzavého ze Slatiny. Už to vypadalo, že by si měl být jedničkou, ale vedení ti přivedlo nového konkurenta. Necítil si to trochu jako malou křivdu?

"Necítil, ba naopak. Iniciativa pro přivedení druhého brankáře vzešla z mojí strany, jelikož jsem předpokládal, že nebudu schopen podřídit všechny letní a podzimní víkendy fotbalu. A co si budeme, i přítelkyně (ačkoli to před sezonou nechtěla přiznat) ocenila možnost, že jsem si mohl udělat nějaký víkend volno. 😃 Příchod Lukáše byl ale trochu nečekaný, to je pravda. První mistrák dostal přednost on, což mě zprvu zarazilo, na druhou stranu jsem jel přímo ze svatební hostiny a konec konců i generálku chytal místo mě, jelikož jsem byl na celý víkend pryč. Od trenéra to tak bylo rozumné řešení. Jsem ale rád, že jsme na podzim získali tak kvalitního brankáře... a nebudu Ti lhát, první zápasy, když jsem já nemohl a chytal Lukáš, jsem měl pocit, že tím týmu pomáhám. 😃"

Nakonec si ale odchytal o zápas víc než Lukáš. Které z těch utkání bylo pro tebe nejtěžší? Třeba v Žebětíně jsi tým podržel a vítězství bylo hlavně díky tvojí zásluze.

"Jako nejtěžší bych asi hodnotil zápas se Zbraslaví. Konec konců jsme s nimi před třemi lety bojovali v postupové sezoně a hrajeme s nimi každý rok. Teprve letos se nám je však konečně podařilo porazit! Na druhou stranu je potřeba vyzdvihnout i zápas s Vojkovicema, který byl pro nás zlomový a po třech prohrách v řadě nás dostal na vítěznou vlnu, která zatím nepoznala konce. Ohledně zápasu v Žebětíne je nutné podotknout, že se na mě došli podívat i rodiče od přítelkyně, takže tam to nebyla otázka náročnosti utkání, tam jsem prostě musel zachytat! 😃 "

Proti Slatině byl nucený jít do branky Honza Dvořák. Vím o něm, že na tréninku si rád obleče brankářské rukavice a stoupne si do branky, ale v zápase je to jiné. Dával si mu nějaké rady?

"Především mě hrozně mrzelo, že jsem nemohl chytat. Lukáš do toho zápasu nemohl nastoupit a já o tom věděl dost dopředu. Odřekl jsem kvůli tomu zápasu dokonce dovolenou v zahraničí. No a místo toho mě krajská hygiena poslala do karantény. Jinak Honza si o žádný rady nežádal a měl mou plnou důvěru. Letos už při mé absenci zaskakoval v bráně i ve futsale, tak kdo ví, jestli by nakonec neměl radit on mně. :D Krom toho zápas se Slatinou pro něj speciálně musel mít výjimečnou hodnotu, tak snad si ho užil. Víc ho tam ale pouštět nehodlám. Potřebujeme ho v poli! 😃"

Podzimní část sezony je nejspíš už ukončená. Tebe to musí štvát dvojnásob, protože ses konečně začínal zabydlovat v brance a měl si parádní formu, co?

"Co já, ale celý tým jel na famózní vítězné vlně. Je obrovská škoda, že je naše vítězné tažení takto překažené. Během té vítězné šňůry se v bráně prostřídali 3 brankáři a všichni jsme měli dobré výsledky. :)"

Změnil si něco v přípravě? Během tréninku si většinou musíš vystačit sám, takže na nějaké gólmanské věci ani není moc možností.

"Změnil jsem tak leda dres. Ale jak jsme se mohli poučit z nové týmové (a neporažené!) sady dresů, může zrovna tohle udělat hodně. 😃 Co se týče těch tréninků, tak mi furt dost schází brankářské tréninky, na které jsem býval (kdysi dávno 😃) zvyklý, ale s tréňou a hlavně Lukášem jsem to řešili a snad i tahle možnost už bude."

Udržuješ se teď během nucené pauzy, nebo si popustil uzdu a nijak se neomezuješ? :-)

"Samozřejmě se snažím udržovat, ale je to úplně jiné. Fotbal potřebuju i kvůli psychickému odpočinku od práce, a když si jdu zaběhat nebo cvičím, tak to prostě není ono. Nenahradí to atmosféru, když jsme na hřišti s týmem."

Jaké máš osobní cíle do zimní přípravy a pro jarní část sezony? Chceš si upevnit pozici jedničky?

"Můj cíl je, aby se mi dařilo a přinášelo mi to radost. Hlavně ve zdraví. Tréňa furt zdůrazňuje, že nemáme dostávat góly, tak se ho pokusím potěšit a přestanu pouštět ten jeden gól, který nás poslední zápasy vždy dělil od čistého konta. 😃"

A jak vidíš týmově? Vyhlásil trenér nějakou metu, kam by chtěl mužstvo dovést?

"Samozřejmě je lákavý atakovat postupový příčky, ale jako cíl máme prostě a jednoduše, aby se vyhrávalo a mohli jsme tak těšit naše fanoušky a co si budem. Pak to i víc baví."

Na závěr se tě zeptám, proč nosíš číslo 23? Máš k němu nějaký zvláštní vztah? :-)

"Je to tak. Pamatuji si, že jsem to číslo dostal přiřazené na přijímačkách na gymnázium. Od té doby se mi ještě párkrát promítlo do života, ale spíš se o něj od té doby zajímám a fascinuje mě jeho matematicko-filozofický rozměr (viz film "Číslo 23" - doporučuju!)."

Díky za rozhovor Nemo. Jsi boží.

"Já moc díky. A díky všem fanouškům, klubu a spoluhráčům. Nemůžu se dočkat až zase vlítnem na plac!"