Druhá posila | Petr Čihák

05.07.2020

Ahoj Petře, vítám Tě zpátky ve Slovanu! Už si třetí hráč, co se vrací z Řečkovic "domů" na Slovan. Stýskalo se ti po modrobílém dresu?

"Ahoj všem příznivcům a fanouškům Slovanu! Určitě se mi moc stýskalo. Na Slovanu jsem doma a každej se nakonec rád vrací domů."

Bylo tvojí motivací vrátit se zpátky i změna na trenérské židli?

"Byla to určitě jedna z věcí, která mě hodně lákala. I přes můj odchod do Řečkovic jsem věděl, co se v klubu děje. Občas jsem s klukama trénoval a viděl snad každý zápas, když se nekryl s naším. Samozřejmě s většinou kluků jsem denně v kontaktu. Příchod trenéra byl velkým impulzem a od začátku si ho všichni v klubu pochvalovali. Už když jsem odcházel, věděl jsem, že se vrátím. Trenér Novák o mě projevil v zimě zájem. Já se cítil dobře a lákalo mě zkusit se porvat o místo v sestavě."


Jak se ti líbilo v Řečkovicích? Přeci jen to máš trochu z ruky.

"Cítil jsem, že jsem potřeboval změnu prostředí. Na Slovanu jsem trénoval dorost, hrál za Benfiku, jezdil s áčkem a spoustu dalších věcí okolo. Já se chtěl víc soustředit na svůj fotbal, a protože Karel Anderle začal trénovat v Řečkovicích, tak to pro mě byla ideální volba. Karla znám dlouho, bylo to pro mě úplně nové prostředí a výzva. Musím klukům poděkovat, jak mě mezi sebe vzali. Působení v Řečkách vůbec nelituji. Pracuji v Řečkovicích, takže jsem občas jel z práce rovnou na trénink a jinak to je 15-20 minut jízdy autem z domu."

Lišilo se to tam oproti Slovanu v něčem nebo je to podobné?

"Určitě jsou kluby podobné v tom, že jak na Slovanu, tak v Řečkovicích je hodně odchovanců a místních, kteří pro tamní fotbal dělají, co můžou. Snaží se zkrášlovat si zázemí a vzájemně si pomoct."

S čím se do Slovanu vracíš? Jako ročník 1994 patříš momentálně k nejstarším hráčům v mladé kabině. Jak si to užíváš? Plynou z toho pro tebe nějaké výhody nebo naopak povinnosti?

"Vracím se zabojovat o místo v sestavě a stát se platným hráčem. Kabina je hrozně mladá a je fakt, když neberu našeho místního 'Jardu Jágra' Káju Vašíčka, kterej by nám mohl všem dělat taťku, ale všechny by nás uběhal k smrti a bude hrát za áčko ještě dlouho po nás, tak moc hráčů staršího ročníku, než jsem já, nenajdete. Výhodou je, že mladší kluci za nás napustí vody, poberou věci na trénink a jsou nachystaní nám starším mazákům snést modrý z nebe. :) A co se týče těch povinností, tak musím říct, že máme v kabině skvělou partu, takže je to spíš o tom udržovat náladu a pohodu v kabině a v době tréninku se zase hecovat a tlačit ke kvalitní tréninkové jednotce."

Brzdily tě zdravotní potíže, jak si na tom po zdravotní stránce teď? Limituje tě něco, nebo si stoprocentně fit?

"Už od mladšího dorostu se potýkám s problémy s koleny. Mám za sebou 2 operace a určitě mě čeká další. Nicméně se teď cítím jak dlouho ne. V podstatě můžu trénovat bez omezení a užívám si každý trénink a minutu na hřišti. A jestli budu někdy stoprocentně fit? Radši s tím nepočítám. :D"

Když jsem se díval na tvoje statistiky, tak si hrál, před odchodem ze Slovanu, převážně za Benfiku. Za posledních 5 let si naskočil jen do 15 zápasů A-týmu. Teď se ale připravuješ s áčkem, takže tě můžeme brát jako posilu pro áčko nebo budeš spíš plnit roli fyzioterapeuta? :)

"Udělám maximum, abych byl posilou pro A tým. Je o mě ale známo, že i fyzioterapie mi není cizí a už jsem zatejpoval nejedno rameno a koleno."

Mluvil si s trenérem Novákem, jestli s tebou počítá, případně kam by tě chtěl zařadit do sestavy?

"Jak už jsem říkal, trenér o mě projevil zájem a už je jen na mě jak s tím naložím. Nejlíp se cítím na pozici stopera a myslím, že ta mi padne jak prdel na hrnec. Samozřejmě se nebráním ani roli špílmachra na středu zálohy, ale potřebuju kolem sebe 2-3 neúnavný běžce, kteří mi to odjezdí abych měl klid na finální přihrávku. :)"

V mládeži si začínal ve Slovanu, ale prošel sis také Zbrojovkou a Spartou Brno, což jsou pěkné adresy. Neměl si ambice prorazit v některým z těchto týmů než návrat tam, kde si s fotbalem začínal?

"Nikdy jsem o tom asi nepřemýšlel. Vždycky jsem fotbal miloval a milovat budu. Jsem rád, že mi teď zdraví dovolí hrát a to je pro mě nejdůležitější. Moje peněženka a bankovní účet by byly asi radši za ligu mistrů, ale co se dá dělat."

Rozjel si taky trenérskou kariéru, s Honzou Dvořákem si trénoval dorost.

"S Nulim jsme to táhli krásných 8 sezón. Hned po tom co jsme vylezli dorostu, jsme začali trénovat mladší žáky a dovedli je až do mužského fotbalu. Za tu dobu, jsme už věděli, co jeden od druhého může čekat a spolupráce nám vyhovovala. Honza má zálibu ve studování vysokých škol a jako budoucí tělocvikář, kterým chtěl být, dával do tréninku trochu odbornosti. Na mě zbylo dát tam tu fotbalovost. :)"

Teď si nově začal vypomáhat u přípravek. Začínáš novou kapitolu trénování?

"Trénovaní dorostu už mi bralo strašně moc času a sil. Víc mi to bralo, než dávalo. U starší přípravky chyběl Huldovi (Jan Huleja, trenér starší přípravky pozn. red.) někdo k ruce a protože mě lákalo zkusit si práci s klukama, kteří se učí mít fotbal rádi a kteří se musí naučit úplně všechno, tak jsem nabídku s radostí přijal a už se pár měsíců spolu fotbalově posouváme. Kluci a jedna slečna, se kterou pracujeme, jsou moc šikovní a je vidět, že je fotbal baví, tak snad na tom máme zásluhu i my s kolegou Huldou."

Baví tě víc vychovávat takhle mladé fotbalisti nebo pro tebe bylo lepší pracovat s dorostenci, které už si připravoval na mužský fotbal?

"Trénování přípravky a dorostu jsou dvě úplně odlišné disciplíny. Momentálně mě naplňuje a baví práce v přípravce a nějakou dobu tam snad zůstanu. Otázka dorostu pro mě není aktuální a kdoví jestli ještě někdy bude. Momentálně jsem furt ještě psychicky unaven z předchozích sezón."

Jakou máš trenérskou licenci? Chceš si jí do budoucna zvyšovat, že by ses jednou po konci kariéry ujal nějakého mužského týmu?

"Mám základní C licenci a nemám v plánu zatím dál studovat B licenci. Uvidíme, co bude. Jak říkám jsem teď u přípravek a jsem tam maximálně spokojený."

Konečně už se po všech těch omezeních rozběhly tréninky a zápasy. Jak si vyplňoval ten volný čas, kdy se nedalo trénovat a hrát?

"Kdo chtěl tak si našel způsob jak se udržovat. Já aplikoval moje 'oblíbené' výběhy, občas nějaké sprinty. S Honzou Dvořákem jsme měli přístup na hřiště. Natahali jsme si tam nějaké závaží, expandéry, švihadla a rozjeli jsme 3x týdně takový amatérský kruhový nebo silový trénink. Samozřejmě všechno za striktních dodržovaní tehdy aktuálních podmínek vlády."

Děláš nějaké doplňkové sporty k fotbalu? Vím, že si občas zahraješ tenis. Dostala se ke mně informace, že ti ale poslední zápas moc nevyšel? Co by si nám k tomu řekl? J

"Sport mám rád. Zajdu si do posilovny, zahraju si malou kopanou, futsal už jen občas kvůli kolenům. Přes léto hlavně tenis a beach volejbal. V zimě zase spíš badec, squash, hokej. K tomu poslednímu tenisovému zápasu s Pavlem Nevolem, řeknu jen jedno. Zázraky se opravdu dějí a Pavkův bůh, ke kterému se před zápasem modlil vyslyšel jeho přání. Nicméně můžu všem svým fanouškům slíbit, že se to opakovat nebude a hned jak vypletu raketu, tak Pavka pozná komu se na Slovanu přezdívá brněnský Fedex!"

Co tvoje oblíbené číslo? Máš nějaké nebo ti je jedno, co máš na zádech?

"Moje oblíbené číslo je 22. Ta je v sadě jen málokde, takže když to jde, koupím si svůj dres a nechám potisknout 22. Pokud možnost není, preferuju číslo 2 nebo 6. Všechna čísla měl na sobě i můj oblíbenec Daniel Alves. Za mě nejlepší pravej bek v historii."

Když si fotbalově vyrůstal, měl si nějaký vzor, ke kterému si vzhlížel a chtěl být jako on?

"Už jsem zde zmínil Daniho Alvese. Co se týče mé pozice stopera, tak určitě Carles Puyol a John Terry. Oba velcí klubisti, srdcaři a legendy nejen svých klubů"

Na závěr ti dám možnost, jestli máš něco na srdci a chtěl by ses s tím s námi o to podělit, máš tu možnost. :) 

"Chtěl bych i za nás za kluky a fanoušky poděkovat určitě tobě. Zatím děláš skvělou práci jak s klubovým webem, facebookem a hlavně i v klubu obecně. Velký dík patří všem fanouškům, kteří nás vždycky podporujou, jezdí na každej přátelák i venkovní zápas. Uděláme všechno pro to, abyste se na nás jezdili dívat s radostí a dělali vám radost minimálně předvedenou hrou."

Díky za pochvalu, vážím si toho a díky za zajímavý rozhovor. Přeju, ať ti hlavně drží zdraví a děláš všem fanouškům radost na hřišti. 


#MyJsmeSlovan